Historia obrączek ślubnych

Obrączki ślubne Kraków kupisz na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu ceremonia ślubu jest szczególnie emocjonującym dniem życia. Sakrament ten wiąże nowożeńców na zawsze, a oznaką ich wierności, uczucia i oddania są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Początkowo nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, skutkiem tego mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu podarowanie żonie pierścionka stało się cząstką sakramentu zaślubin. Mało osób wie jednak, iż panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilkaset lat później. Już uprzednio miały miejsce przypadki, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy odjeżdżali na wojenne wyprawy, aczkolwiek obyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jednak w wielu krajach, jak na przykład w Brazylii, na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych Ameryki czy w Irlandii, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie podług starych wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz przymierza obrączki ślubne wspólnie, jednakże obyczaj mówi, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, ponieważ jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Współczesne obrączki ślubne

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej skromną estetyką. Na przestrzeni wieków sporządzano je z rozmaitych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (jak miedź czy mosiądz), które reprezentowały potęgę uczucia. Współcześnie do ich wytworzenia używa się najczęściej platyny oraz złota, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Naturalnie, są one także częstokroć zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej kupowane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch rodzajów złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również nierzadko w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź ważny dla młodej pary cytat.

Nasze dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]