Dalsze informacje o wisiorkach.

Srebro to jeden z najczęściej stosowanych przez jubilerów surowców. Nie powinno być w tym jednak nic zaskakującego – jest łatwe w obróbce, pięknie wygląda, a także charakteryzuje je nietypowy połysk. Biżuteria taka jak wisiorki srebrne potrzebują jednak odpowiedniej ochrony – metal ten jest bardzo delikatny, w związku z czym łatwo go zarysować. W jaki sposób więc dbać o wykonane ze srebra ozdoby?

Silne środki myjące niszczą wisiorki srebrne

Mocne środki myjące dla wyprodukowanej ze srebra biżuterii są zabójcze. Pod ich wpływem surowiec może zmieniać kolory oraz blaknąć. Nie wolno więc wykorzystywać ich do pielęgnacji biżuterii, a w czasie prac domowych bezwzględnie musimy zdjąć wszystkie wisiorki srebrne oraz pierścionki.

Szkatułki do wisiorków srebrnych

Wisiorki srebrne należy chronić również wtedy, gdy ich nie nosimy. Do ich przechowywania należy stosować pudełka wykładane od środka delikatną tkaniną – unikniemy w ten sposób ich zarysowania. Srebro źle reaguje również na styczność z wodą czy ciepłem, które mogą powodować, że wyblaknie albo się odkształci. Przed schowaniem do kuferka kilku ozdób, powinniśmy wcześniej owinąć je delikatną szmatką lub wrzucić do foliowej torebki.

Wisiorki srebrne – czym je czyścić?

Do pielęgnowania srebrnej biżuterii powinniśmy wykorzystać ciepłą wodę z dodatkiem soli – świetnie usuwa pojawiający się na powierzchni tego materiału osad. Poza tym odpowiednie będą również wódka, białko jaja i specjalne płyny. Do czyszczenia wykonanej ze srebra biżuterii musimy korzystać z delikatnych szmatek – sztywne mogą uszkodzić powierzchnię.