Dźwigar – niezastąpiony w budownictwie

Więcej informacji o dźwigarach.

Szalunki to konstrukcje niezbędne na wielu budowach. Z ich wykorzystaniem możliwe jest nadanie odpowiedniego kształtu murom wylewanym z betonu, jak również wykonanie w nich wlotów na okna i drzwi. Szalunki są też niezbędne przy formowaniu sklepień – w takim przypadku ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich zastosowania nie byłaby możliwa budowa jakiegokolwiek wielokondygnacyjnego obiektu. Dźwigary sprawiają, iż sufit nie opada zaraz po wylaniu i może stężeć. Z jakich surowców wytwarza się dźwigary? Jak można je kupić?

Z jakich drzew wytwarzane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest sporym obciążeniom, które sięgają kilkudziesięciu ton. Z tej przyczyny jego fundamentalnym przymiotem jest wytrzymałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość produkcji oraz typ wykorzystanych w tym celu surowców. Te powinny być właściwie wyselekcjonowane i sprawdzone pod kątem wytrzymałości na znaczne obciążenia. Najlepszym surowcem jest lite drewno takich drzew jak sosna, olcha, topola i buk. Niezwykle istotne jest także właściwe pokrycie dźwigarów impregnatem, które zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem wilgoci, klejów i pozostałych ciekłych preparatów stosowanych na budowie – a więc substancji, które często zagrażają strukturze drewna.

Dźwigary – można je wynająć

Podmioty, które na co dzień zajmują się wznoszeniem wielokondygnacyjnych budynków dysponują własnymi dźwigarami. Ich zakup i magazynowanie wiąże się jednakże z pewnymi wydatkami. Natomiast przedsiębiorstwa, które tylko okazjonalnie akceptują zamówienia tego typu, mogą ustrzec się wspomnianych przeszkód. Najlepszym wyjściem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który oferuje wypożyczenie dźwigarów, jak również pozostałych elementów konstrukcji szalunkowych.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]