Normy techniczne dotyczące projektowania schodów wewnętrznych

Chcesz zamówić schody zewnętrzne drewniane? Sprawdź www.oknostol.com.pl.

Wewnętrzne schody muszą być nie tylko wytrzymałe i efektowne, ale też powinny być przede wszystkim wygodne w użytkowaniu oraz bezpieczne. W trakcie projektowania domu lub mieszkania dwupoziomowego trzeba więc wziąć pod uwagę bieżące przepisy opisujące to, jakie normy techniczne muszą koniecznie spełniać schody wewnętrzne.

Gdzie znaleźć aktualne normy dotyczące schodów wewnętrznych?

Bez znaczenia, czy w projekcie planujemy schody wewnętrzne z betonu, ze szkła albo z drewna, ich konstrukcja musi być zgodna z wymienionymi w przepisach warunkami. Wytyczne przedstawiające to, jak powinny wyglądać prawidłowo wykonane schody, znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W tym akcie prawnym dostępne są dane o rozmiarach spoczników i stopni, całkowitej liczbie schodów w jednym biegu oraz jego minimalnej szerokości.

Zalecane wymiary schodów – parametry

Jeżeli pragniemy zbudować w domu wygodne schody, ich wymiary muszą umożliwiać komfortowe ich użytkowanie przez wszystkich domowników – również przez osoby skarżące się na trudności z poruszaniem się, dzieci czy osoby starsze. Zgodnie ze wspomnianym wyżej Rozporządzeniem maksymalna wysokość stopnia wynosi 19 cm. Polecamy jednakże wziąć pod uwagę, że najwygodniejsze są stopnie o wysokości ok. 16-18 cm. Szerokość stopni zaś zależna jest od ich wysokości i oblicza się ją według przytoczonego w rozporządzeniu wzoru.

Minimalna szerokość użytkowa biegu również jest określona w tym akcie prawnym – to nie mniej niż 80 cm, jakkolwiek uważa się, że bardziej komfortowe w eksploatacji są schody o szerokości minimum 1 metra. Szerokość spocznika, to znaczy podestu pomiędzy biegami, powinna z kolei wynosić nie mniej niż 80 cm.

W jednym biegu schodów stałych nie może być więcej aniżeli 17 stopni. Nie dotyczy to jednak między innymi budowli w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, a także mieszkań dwupoziomowych.

Warunki techniczne dla schodów spiralnych, zabiegowych i wachlarzowych

Prawo definiuje również wymiary schodów wachlarzowych, czyli takich, w których bieg tworzy łuk, a szczeble mają kształt trapezów. Schody tego typu są niebywale efektowne, a jeśli będą rzetelnie rozplanowane, to również są wygodne. W tym przypadku szerokość stopni winna wynosić minimum 25 cm – to umożliwi bezpieczne wchodzenie oraz schodzenie.

Rozporządzenie reguluje również parametry, jakie muszą posiadać schody zabiegowe oraz kręcone (spiralne). Dla przypomnienia – schody kręcone są budowane na planie koła. Z kolei schody zabiegowe to schody zmieniające kierunek, lecz nie posiadają one spocznika. Jakie wymiary muszą posiadać bezpieczne schody zabiegowe? Rozporządzenie mówi o tym, iż szerokość ich stopni powinna mieć minimum 0,25 m i należy ją zapewnić w dystansie nie większym niż 40 cm od poręczy zewnętrznej balustrady. Takie same wymiary należy zagwarantować schodom kręconym, jednakże w tym wypadku odległość liczy się od słupa stanowiącego centralną strukturą schodów.

Nasze dane adresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]