Sklejki szalunkowe – zastosowanie w budownictwie

Znajdź sklejki szalunkowe.

Deski szalunkowe to kluczowy komponent szalunków. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wykonane z innego surowca, jakkolwiek przeważnie stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc wybudować obiekty ze ścianami wykonanego z tego materiału. Szalunki są też wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam niezbędna, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wykonuje

Dawniej w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednakże były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – zazwyczaj niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. W związku z tym dziś używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z przeróżnych gatunków drewna – z reguły z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny częstokroć stosowany rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Firmy budowlane mają zazwyczaj swoją sklejkę szalunkową wraz z modułami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę garażu lub domu na własną rękę, nie ma konieczności zakupu wszystkich części szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Prócz samej sklejki szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych elementów niezbędnych do postawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]