Jakie skutki powodują blizny rogówki i czy da się je usunąć?

Skieruj się na voigtklinikaoka.pl, aby uzyskać informacje dotyczące likwidacji blizn na rogówce.

Oko to delikatna część ciała i w każdej chwili można je uszkodzić. W następstwie rozmaitych urazów mechanicznych czy zapaleń na powierzchni rogówki często powstają blizny, które w większym lub mniejszym stopniu pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście usunąć, dzięki laserowej korekty wzroku.

Czego skutkiem mogą być blizny na rogówce?

Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą warstwą gałki ocznej, która je chroni, a w tym samym czasie kontroluje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do kolejnych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona oraz niezmiernie sprężysta i choć na ogół drobne jej otarcia leczą się same, często pojawiają się zbliznowacenia, także z powodu naszej nieuwagi. Co przyczynia się do tworzenia się blizn rogówkowych? Są one głównie efektem przedostania się do oka ciała obcego, urazów np. skaleczenia, oparzenia czy zadrapania lub wielu chorób (np. kiły). Ale blizny rogówkowe mogą powstać też na skutek nieostrożnego nakładania soczewek kontaktowych. Poza wyczuwalnym pogorszeniem się widzenia, o pojawieniu się blizn na rogówce wskazuje wiele innych objawów, jak przykładowo nabrzmiewanie powiek, uczucie drapania gałki ocznej i wrażliwość na światło, zatem jeżeli ich doświadczasz radzimy jak najszybciej umówić się na wizytę u okulisty. W trakcie dokładnego badania sprawdzi on wielkość, umiejscowienie oraz głębokość blizn, a także poinformuje o metodach ich leczenia.

Metoda PTK – likwidacja blizn na rogówce

Najbardziej rozpowszechnioną dzisiaj metodą likwidowania blizn rogówki jest zabieg PTK, wykonywany w ogromnym odsetku klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Metoda PTK umożliwia usunięcie zarówno blizn z peryferyjnego, jak i centralnego obszaru rogówki. PTK stosuje się również podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się poprzez odparowanie przy użyciu promienia lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Przed wykonaniem tego praktycznie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba korzystania z całkowitej anestezji, wystarczy znieczulenie samej gałki ocznej, które aplikuje się preparatem w kroplach wprost na powierzchnię oka. Po zabiegu przez okres paru tygodni trzeba słuchać się precyzyjnie poleceń lekarskich, nie nadwyrężać oka i systematycznie stawiać się na kontrolę zgodnie z planem.

Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]