Silniki prądu stałego – znamy i wykorzystujemy je od XIX w.

Zamów silnik DC.

Dużo przedmiotów, których używamy codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Olbrzymie bądź malutkie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia zmieniły nasz tryb pracy oraz życia, tymczasem przeciętny człowiek przeważnie nie ma pojęcia, jak działają te silniki, ani z jakich modułów złożone są.

Garść informacji o silnikach elektrycznych DC

Zadaniem silników prądu stałego jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od nieomal dwóch wieków i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich opracowania, późniejszych modyfikacji i w efekcie ich dopuszczenia do ogólnego użycia w różnorodnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz badania znanych inżynierów połowy XIX w., jak między innymi Thomas Edison, Gaston Planté oraz Zénobe Gramme. Silniki na prąd stały złożone są ze komutatora, nieruchomego statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, rotora i szczotek. Obecnie powszechnie używane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tej często ulegającej awarii części, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są powszechnie lubiane za cichą pracę, a takżeswoją niezawodność.

Gdzie stosuje się silniki prądu stałego?

Teza, iż silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w domu posiadasz czytnik DVD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki DC są częścią sterowanych radiowo pociągów czy samochodów, a więc zabawek, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które pewnie sprezentujemy też naszym synom i córkom. Takie silniki wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w wielu branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej bądź budowlanej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają tak chętnie używane hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silniczki prądu stałego wykorzystują również hobbyści do realizacji własnych zautomatyzowanych projektów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne DC o niskiej mocy bez problemu da się zamówić w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od szanowanych światowych marek.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]