Bezpieczny leasing – co warto wiedzieć o tej formie finansowania

Leasing niewątpliwie jest jednym z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców instrumentów finansowych. Nie powinno to jednak zaskakiwać, bo jego duże atuty sprawiają, iż leasing bywa świetnym sposobem pozwalającym na optymalizację wydatków związanych z prowadzeniem firmy. W szczególności ze względu na to, że w naszym kraju ratę leasingu traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak korzystny wpływa także to, iż pozwala on na uzyskanie potrzebnych do działalności przedsiębiorstwa aktywów bez konieczności ich kupowania. Na jakich zasadach dokładnie więc polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać stawiając na taką metodę finansowania?

Leasing – co to jest?

Określenie leasing wywodzi się z języka angielskiego, w którym znaczy dzierżawę. W krajach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, ale w Polsce są to określenia różne. Leasing to udostępnienie przez leasingodawcę wybranego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten drugi deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zazwyczaj są auta, które składają się na flotę firmy, urządzenia niezbędne do działania firmy czy też sprzęt do punktu sprzedaży. Po zakończeniu umowy udostępnione przedmioty powinny zostać oddane leasingodawcy, który zazwyczaj sprzedaje je w preferencyjnej cenie.

Korzystny leasing – jak go wyszukać?

W ostatnich latach w Polsce pojawiło się sporo ofert leasingu. Ich mnogość sprawia, że trudno wybrać w tej grupie tę najlepszą – niezbędne w tym celu są odpowiednie kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy takie posiada, stawiając na leasing, dobrze zrobimy korzystając z porady fachowca. Przed wyborem leasingu warto zatem odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak znaleźć propozycję dostosowaną do naszych oczekiwań oraz zagwarantuje, iż leasing naprawdę będzie najkorzystniejszym wyjściem.