Potrzebujesz wymienić złotówki na franka szwajcarskiego? Sprawdź kurs online

kurs franka

O franku Polacy wiedzą mało, tak naprawdę zaledwie tyle, że jest to waluta, w której dziesiątki tysięcy naszych rodaków wzięło kilka lat wstecz kredyty hipoteczne, które teraz spłacają z trudem. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest całkiem interesująca.

Frank szwajcarski – uznawany za jedną z piękniejszych walut na świecie

Oczywiście, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, lecz jest to też obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. dolara amerykańskiego, jena oraz euro, frank szwajcarski jest uważany za jedną z głównych walut w dzisiejszym świecie. Niemniej jednak nie był to pierwszy pieniądz, który pojawił się w obiegu na terenie Szwajcarii. Frank w praktyce pojawił się dopiero w XIX w. i zastąpił kilka miejscowe waluty, które dotychczas emitowano w różnych kantonach. Przez ostatnie dekady swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niebywałej stabilności, unikając m.in. licznym zawirowaniom w okresach kryzysów gospodarczych i politycznych, jakich doznaliśmy w XX oraz XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najpiękniejszych walut na świecie. Ósma seria banknotów wprowadzona do obiegu od połowy 90-tych charakteryzuje się niecodzienną pionową orientacją grafiki oraz wspaniałymi barwami. Na frankach można podziwiać osobistości ze świata sztuki (np. Alberto Giacomettiego, Le Corbusiera czy Jacoba Burckhardta), a nie jak zwykle bywa – wizerunki królów, wojskowych bądź działaczy politycznych. Natomiast motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są natura, nauka oraz kula ziemska.

Kantor online – tu znajdziesz bieżący kurs franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski nieustannie cieszy się ogromnym popytem wśród inwestorów, lecz jego kurs śledzą także z uwagą osoby z niespłaconymi długami w tej walucie. Żeby poznać bieżący kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy zaglądać na stronę kantoru internetowego, gdzie notowania tej waluty odświeżane są w kilkusekundowych interwałach. Tu można również przeanalizować wahania wartości waluty w wybranym okresie. Jest to funkcja potrzebna frankowiczom oczekującym na najkorzystniejszy moment, aby zlecić wymianę waluty, a także inwestorom analizującym przed uregulowaniem najbliższej części pożyczki swoje następne kroki.