System SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Na flobo.io znajdziesz więcej szczegółów o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, iż praktycznie rzecz biorąc na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów wydajnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

Co jest główną zaletą systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie dużo bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny stosowany aktualnie system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Polsce korzysta się też z systemów: Express Elixir, SEPA czy SORBNET.Na świecie funkcjonują także różne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na terenie jednego państwa.

Co jest wobec tego największą zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Działa on praktycznie we wszystkich krajach na świecie i stosują go nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie i mnóstwo pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC największych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]