Czym są badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne kierowców Bielsko - dowiedz się więcej o tych usługach.

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów w myśl przepisów muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ich temat parę słów. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest umiejętność szybkiej reakcji, podzielność uwagi, percepcja prędkości i widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]