Izolacja fundamentów – komu zlecić jej wykonanie?

Osłona fundamentów przed niekorzystnym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najistotniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć penetrująca mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity grzybów i pleśni z biegiem czasu odbiją się negatywnie na samopoczuciu lokatorów.

Kto wykona hydroizolację fundamentów?

Projektując budowę obiektu, należy zlecić opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale również w odnawianiu hydroizolacji w tych już istniejących. Mają oni wiedzę, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w danym przypadku. Wszak zastosowanie należytych technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy zamierzane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Kluczowa jest także dogłębna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można zbadać czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda błyskawicznie wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się groźba podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po deszczu fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Sposoby hydroizolacji fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich osłony przed wilgocią stosuje się różne sposoby. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budynki tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można izolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nałożyć ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się wykorzystanie izolacji pionowej i poziomej, która zatrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów także wypada pozostawić profesjonalistom, gdyż kardynalnym błędem mniej wykwalifikowanych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących warunków i procedur aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) lub wykorzystanie ich tanich zamienników, nie posiadających podobnych parametrów wodochronnych. Niewłaściwe ukończenie prac czy użycie materiałów nieadekwatnych do poziomu obciążenia wilgotnością może skutkować, iż będzie ona nieskuteczna.