Kto musi wykonywać badania wysokościowe?

Dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko Biała.

Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości powyżej trzech metrów nad podłogą czy gruntem. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale też pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków i przedstawicieli wielu innych branż. Jak przebiegają te badania?

Charakter badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo że według przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy powinna odbywać się z używaniem odpowiednich akcesoriów, jest szczególnie niebezpieczna, w związku z tym badania wysokościowe mają na celu wyeliminowanie z niej osób, dla których może być niebezpieczna. Pracy takiej nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, cierpiące na kłopoty z równowagą czy mające kłopoty ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi więc pełna diagnostyka z zakresu okulistyki, neurologii oraz laryngologii (co ma związek z równowagą i błędnikiem). Badania wykonuje się poddając badanego prostym testom przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. Podczas badań można również zdiagnozować choroby do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do robót na wysokości, ich przeprowadzenie ma więc szczególne znaczenie. Nie trzeba obawiać się, iż konieczne będzie przeznaczenie na te badania wiele czasu, ponieważ istnieje możliwość wykonania wszystkich testów nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – co ile
lat je wykonywać?

Badania wysokościowe należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie oznacza to, że wystarczy wykonać je jednorazowo. Pamiętając, iż podczas wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, że tak stanowi prawo, badaniom wysokościowym należy poddawać się co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy mają więcej niż pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im co 12 miesięcy.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]