Banknoty kolekcjonerskie i obiegowe – krótka historia

Sprawdź, gdzie zamówić banknot kolekcjonerski.

Kiedy mówimy o kolekcjonowaniu, jednym z najszybszych skojarzeń obok bibliofilstwa oraz filatelistyki jest kolekcjonowanie monet. Jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie zbieraczy. W połowie XX wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych kwitów bankowych.

Banknoty – od dziesięcioleci fascynują finezyjnym wzornictwem

Pierwowzory papierowych środków pieniężnych powstały nie na terenie Europy, lecz w Chinach. Pierwsza ich wersja, zbliżona w swoim zastosowaniu raczej do współczesnych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się ponad 2100 lat temu za czasów Dynastii Han. Papierowe banknoty w formie jaką znamy obecnie ukształtowały się z kolei między VII a XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Stanowiły one ułatwienie dla handlarzy, bo zwalniały ich od konieczności podróżowania na duże odległości z dodatkowym balastem w postaci metalowych monet. Obywatele Europy po raz pierwszy dowiedzieli się o papierowej walucie z opowieści słynnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednak w państwach europejskich zaczęto ich używać powszechnie między XVII a XVIII w. Z upływem lat tę formę płatności za towary i usługi zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. banknoty są wypierane przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Stąd też może wzięło się coraz żywsze zainteresowanie banknotami jako egzemplarzami kolekcjonerskimi, jako że nie tylko posiadają one walory historyczne, lecz także artystyczną – od dekad bowiem fascynują drobiazgowym wzornictwem.

Banknoty kolekcjonerskie posiadają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe

Osoby kolekcjonujące banknoty, podobnie jak nimizmatycy, zbierają na ogół banknoty obiegowe z przeróżnych stron świata. Są one całkiem łatwo dostępne, chociaż ich cena bywa znaczna – to zależne jest od ich stanu zachowania i daty wycofania z obiegu. Odmiennym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w małym nakładzie, z reguły w celu upamiętnienia wybitnych postaci ze świata kultury, nauki i polityki lub ważnych zdarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 i 50 zł emituje Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one między innymi 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża (nominał 50 zł) czy 600. rocznicę narodzin Jana Długosza banknot 20 zł). Co interesujące, poza cudowną oprawą graficzną, banknoty kolekcjonerskie mają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, między innymi nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, znaki wodne i recto-verso.

Nasze dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]