Chrupkie i zdrowe przekąski – o popularnych domowych kiszonkach

Kliknij tu po więcej szczegółów o przetworach z warzyw.

Kiszone warzywa są tak mocno zakorzenione w polskiej kuchni, że uważamy, iż jest to wyłącznie słowiański frykas, nieczęsto wykorzystywany w innych regionach świata. Jednakże kiszonki popularne są nie tylko w całej Europie, ale także w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.

Kwaszonki znane są nam od tysięcy lat

Historycy potwierdzili, że metoda zabezpieczenia pokarmów przez ich zanurzenie w occie, w soli czy też w solance, znana jest ludzkości od przeszło 4 tysiące lat. Ta metoda prawdopodobnie nie pochodzi nawet z Europy, a z terenów dawnej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji mlekowej nie psuje się, bo niska kwasowość zawiesiny, w której się ją zanurza, hamuje rozwój bakterii gnilnych. Parę wieków temu była to perfekcyjna metoda, by przedłużyć czas przydatności do konsumpcji mięsa, warzyw oraz ryb niekiedy o kilka miesięcy. W wyniku tego pojawił się obyczaj przygotowywania m.in. kiszonek z warzyw z myślą o miesiącach zimowych. Kiszone przetwory od początku swojej obecności znane są z aspektów prozdrowotnych, co oczywiście nie jest przesadzone. Cechują się one m.in. dużą zawartością witaminy C, dlatego więc żeglarze statków, które miały na pokładzie kiszonki, rzadziej cierpieli z powodu szkorbutu. Co ciekawe, w języku polskim kwaszonki warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt np z koniczyny białej lub owoców dyni.

Kiszone przetwory warzywne – co można kisić?

Najczęściej spotykanym warzywem kwaszonym jest ogórek, rozpoznawany generalnie na całym świecie, nawet w Kanadzie i w USA, gdzie ten typ przetworów warzywnych nie jest bardzo popularna. Natomiast ogórki kiszone są tam bodajże niesłychanie lubianym składnikiem sandwiczy, hot-dogów oraz burgerów. Nad Wisłą prócz ogórka, równie popularne są kiszone buraki i kapusta, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Lecz to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W innych regionach świata kisi się m.in. botwinkę, białą rzodkiew, jak również owoce (przykładowo gruszki).

Ocet i Solanka modyfikują smak oraz teksturę warzyw, nadając im kwasowość i chrupkość. Kiszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się fundamentem bądź ważnym dodatkiem do setek przepisów regionalnych. Warto wiedzieć, iż smak kiszonek bywa inny w poszczególnych regionach świata, ponieważ zależy on od dodatków do zalewy, które stosuje się w procesie kwaszenia. Skutkiem tego ogórek kiszony wedle typowej polskiej receptury, będzie smakował odmiennie niż ten zakiszony np. w Indiach.

Nasze dane adresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]