Ekologiczna żywność nieprzetworzona – jak ją rozpoznać?

Żywność nieprzetworzoną znajdziesz na https://tinyurl.com/yem3vf3a.

Od prężnego rozwoju branży spożywczej, który rozpoczął się na początku zeszłego stulecia, artykuły spożywane przez nas na co dzień zaczęto często wypełniać licznymi substancjami wydłużającymi ich żywotność. Ale wraz z poszerzającą się wiedzą odbiorców odnośnie tego, co jedzą i jak może to wpływać na ich zdrowie, w ostatnim czasie coraz częściej poszukują oni towarów wytworzonych z eko żywności.

Żywność eko – rośliny hodowane według najważniejszych obostrzeń rolnictwa ekologicznego

Aby konkretny wyrób oferowany w naszym kraju mógł zwać się „ekologicznym”, musi sprostać kilku warunkom. Żywność eko i przetwory z niej wykonane muszą zdobyć odpowiednie certyfikaty wydawane przez desygnowane do tego instytucje. Kluczową jednakże właściwością spożywczych produktów eko jest to, że użyte do ich przygotowania warzywa oraz owoce hodowano z zachowaniem kluczowych norm rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie wykorzystywali chemicznych środków protekcji roślin ani nawozów, które mogłyby negatywnie wpływać nie tylko na zdrowie ludzi, ale które też szkodzą ekosystemowi. Niektóre wszak nawozy zatruwają wody gruntowe bądź wywołują zakwaszenie gleby, a natryski pół chemicznymi pestycydami nierzadko skutkują obumieraniem pożytecznych pszczół. Tymczasem ekologiczna uprawa sprawia, że rośliny posiadają niższą zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to oznacza, że mniej tych niezdrowych substancji przeniknie do ciała ich konsumentów.

Co powinno być umieszczone na opakowaniu eko żywności

Żywność eko jest poddawana ciągłej kontroli w każdej fazie produkcji, w tym także podczas transportu i magazynowania. Co kluczowe, jeżeli produkt spełnia wymogi, jego wytwórca prócz standardowych informacji między innymi o dacie trwałości, wadze netto, miejscu pochodzenia składników, warunkach składowania i wartościach odżywczych, musi również obowiązkowo podać numer ID organu kontrolnego niniejszy artykuł oraz umieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym są białe gwiazdki ułożone w kształt liścia. Szukając ekologicznych przetworów wypada zatem czytać uważnie etykiety produktów, a zamawiając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie zamieszczona jest informacja o uzyskanych certyfikatach.

Nasze dane adresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]