Jak rozpoznać różne rodzaje batów jeździeckich

Jeśli chcesz kupić bat dla konia, koniecznie sprawdź horse-trade.pl/pl/c/Baty%2C-Palcaty/29.

Zamawiając strój jeździecki trzeba pamiętać o wyposażeniu się również w najistotniejsze przybory. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, zawodów czy w czasie poskramiania konia, nieodzowne jest stosowanie palcatów oraz batów jeździeckich.

Rodzaje batów jeździeckich

Wyróżnia się kilka kategorii batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe i palcaty skokowe. Najczęściej używane to:
bat do lonżowania – ma przeciętnie minimum 160 a maksimum 200 centymetrów długości i służy do nakłonienia zwierzęcia do ustawicznego chodu do przodu, zastopowania konia bądź zwrócenia jego uwagi. Z jego pomocą trener panuje nad koniem, jednocześnie pozostając w odpowiednim dystansie od zwierzęcia. Dzisiejsze baty do lonżowania wytwarzane są głównie z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się ręki w każdych warunkach. Na ogół są składane, jednakże można nabyć również baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest zdecydowanie krótszy (ma średnio od 90 do 140 centymetrów) a na jego końcu jest sznureczek. Korzysta się z niego w trakcie treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Warto zaznaczyć, że wykorzystuje się go tylko wtedy, gdy dżokej nie jest w stanie wymóc od konia stosownego zachowania za pomocą komunikatów przekazywanych dłonią bądź nogą.
palcat skokowy – potocznie zwany też szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – jego długość to ok 60 maksymalnie 75 centymetrów. Zakończony jest zazwyczaj skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący konia i nakłania go do określonej reakcji. Palcatem trąca się lekko w łopatkę konia, co tłumaczy, dlaczego nie jest on długi.

Palcaty i baty stosuj z namysłem

Palcatów oraz batów jeździeckich niesłychanie łatwo nadużyć, toteż należy zawsze posługiwać się nimi z rozwagą. Za silne uderzenie może spowodować, że zamiast zareagować na komendę koń będzie bardziej nerwowy albo zacznie asocjować daną przeszkodę z odczuwaniem cierpienia. Gdy palcat czy też bat zostawił ślad na skórze zwierzęcia oznacza to, iż jeździec uderza zdecydowanie zbyt mocno.

W czasie jazdy baty oraz palcaty trzymamy w taki sposób, by układały się wzdłuż wodzów. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie należy zaciągać jej aż do przegubu dłoni, gdyż w razie ewentualnego upadku z konia jeździec ryzykuje uraz.

Nasze dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]