Mesz dla koni – z czego się go przyrządza?

Więcej szczegółów o meszu dla koni.

Mesz to odżywcza karma, która może być dawana każdemu koniowi bez względu na jego codzienny stopień aktywności i tryb życia. Co istotne, mesz łatwo się trawi i dostarcza organizmowi zwierzęcia składniki odżywcze, których zadaniem jest m.in regulacja pracy jelit oraz ochrona układu trawiennego.

Mesz dla koni – składniki dostaniesz w marketach bez trudu

Przygotowanie meszu samemu jest czynnością dość czasochłonną, lecz nie jest to nazbyt skomplikowane, a produkty do jego ugotowania są w większości marketów. Podstawą każdego meszu są owies, siemię lniane oraz otręby pszenne. W niektórych przepisach na mesz wymienia się sól, ale lepiej dostarczyć ja zwierzęciu w jako lizawkę, która da mu więcej frajdy. Do powyższych produktów mesz można uzupełnić o wiele frykasów kochanych przez konie, takie jak cząstki jabłek, pokrzywa, płatki kukurydziane, rozmaryn oraz ziarna słonecznika. W sieci można wyszukać wiele różnych przepisów na mesz dla koni, od niezwykle prostych do takich z ogromnym spisem składników. Dobrze przetestować parę z nich, by przekonać się, który najbardziej przypadnie do smaku naszemu zwierzęciu.

Mesz – zwalcza podrażnienia oraz stany zapalne układu pokarmowego

Warto wspomnieć, iż zaleca się podawać mesz zdrowym zwierzętom dwa razy w tygodniu, z kolei koniom cierpiącym na wrzody, kolki oraz pozostałe schorzenia trawienne, weterynarze rekomendują tę dietę częściej, nawet każdego dnia. Niesłychanie ważne jest, by mesz serwować koniom na ciepło. Dlaczego? Bazowy komponent meszu, a mianowicie nasiona lnu, po podgrzaniu formuje kisiel, który później pokrywa układ trawienny zwierzęca, co skutkuje koi stany zapalne i podrażnienia. Ze względu na fakt, że własnoręczne przyrządzanie meszu zajmuje z reguły 4 godziny, w sklepach można nabyć gotowe mieszanki, które po dodaniu ciepłej wody można już po paru chwilach podawać zwierzęciu.

Nasze dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]