Sztylpy i czapsy – akcesoria jeździeckie, które warto posiadać

czapsy skórzane, sztylpy skórzane

Zgodnie z opinią wielu dżokejów najodpowiedniejszymi butami do jazdy konnej są oficerki – obuwie ze skóry z długą cholewą do kolan. I chociaż istotnie w tej dyscyplinie sportowej sprawdzają się znakomicie, nie są bez wad. Główną z nich jest cena – najlepsze modele oficerek kosztują aż kilka tysięcy PLN. Poza tym wkładanie oraz jazda w oficerkach bywa w znacznym stopniu utrudnione ze względu na konieczność noszenia spodni z grubszej tkaniny, niezbyt dobrze mieszczącej się w cholewie buta. Na szczęście, czapsy i sztylpy nie mają tych wad.

Charakterystyka czapsów i sztylp

Sztylpy i czapsy to elementy zakładane na sztyblety, zapewniające ochronę wyższej partii nóg jeźdźca – można porównać je do stuptutów piechura. Te pierwsze ochraniają jedynie łydkę sportowca, ponieważ kończą się na kolanie, natomiast drugie – kończą się dopiero na pachwinie, gwarantując ochronę dla całej nogi. Zarówno czapsy, jak i sztylpy są produkowane z różnych surowców. W sklepach przeważnie znajdziemy czapsy i sztylpy skórzane, aczkolwiek poza nimi dostępne są też modele wyprodukowane z tworzyw sztucznych bądź tkaniny.

Jak kupować sztylpy i czapsy?

Ostatnie wymienione wyżej rodzaje charakteryzuje znacznie niższa cena. Tym samym są zalecane dżokejom z okrojonym budżetem , jak również dzieciom, szybko wyrastającym z kolejnych rozmiarów. Poza tym sztylpy i czapsy z tkaniny są przewiewniejsze, dlatego lepiej sprawdzają się wiosną i latem. Obszerny wybór sztylp i czapsów znajdziemy w sklepach internetowych – fasony perfekcyjnie dobrane do swoich potrzeb nabędą zatem również jeźdźcy zamieszkujący miasta, w których brak odpowiednio wyposażonego sklepu z artykułami do jazdy konnej.

Nasze dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]