Thrillery i literatura kryminalne – co sprawia, że są popularne?

Zamów literaturę kryminalną.

Znacząca rzesza entuzjastów książek to entuzjaści koszmarnych opowieści. Jedni wolą opowiadania na granicy gore, inni uwielbiają zanurzać się w dalekie kąciki zawiłych umysłów seryjnych morderców czy okrutnych kryminalistów. W gąszczu podcastów i kanałów telewizyjnych, na których udostępnionych są setki produkcji przybliżających zainteresowanym historie z życia wzięte oraz te całkiem fikcyjne, nieprzerwanie jedną z najlepszych dróg styczności z nimi są książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki oraz thrillery – czemu uwielbiamy czuć strach?

Pasjonat horrorów i powieści kryminalnych w okamgnieniu powie, iż chodzi o przyjemny przypływ adrenaliny. Oglądając lub czytając straszne historie chcemy przez jakiś czas dać się ponieść przenikliwemu wrażeniu niepokoju, którego mało kiedy doświadcza się na co dzień. W dzisiejszych czasach brak dla człowieka na świecie śmiertelnych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to najczęściej zdrowie, utrata zatrudnienia lub finanse. Jeżeli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasz organizm produkuje w sporych ilościach adrenalinę, określaną jako hormon stresu i przetrwania. A właśnie poczucie strachu uczy nas działać w okolicznościach kryzysowych. To dlatego bajki braci Grimm i Andersena mają częstokroć tak niepokojący i makabryczny charakter – tak opowiadania te ujawniały dzieciom zagrożenia otaczającego ich świata, pokazując im przy tym, iż dobro nie zawsze triumfuje.

Literatura kryminalna i książki thrillery wyzwalają lepiej niepokój niż ich filmowe ekranizacje

XXI wiek to wiek natychmiastowej kultury. Odbiorcy, jeżeli znajdą na nią wolną chwilę, poszukują mini serialu czy też filmu, którego obejrzenie zajmie maksymalnie parę godzin. Miłośnicy klimatycznych kryminałów i horrorów są praktycznie rozpieszczani ilością produkcji tego rodzaju, które oferowane są na płatnych oraz darmowych platformach VOD. Co warte uwydatnienia, nierzadko te seriale i filmy to adaptacje popularnych książek, lecz nie są tak dobre jak pierwowzór i ich obejrzenie nie przynosi porównywalnej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie opowieść thriller lub kryminalną, odbiera się odmiennie niż serial fabularny – wolniej, a przy tym z większą atencją. W książce każdy dialog, wtrącenie i postać (także ta drugiego planu) buduje klimat snutej opowieści. Niepokój wyzwalany jest u odbiorcy na ogół stopniowo, lecz umożliwia to precyzyjniejszą analizę opisanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeśli wobec tego kochasz czytać i znajdujesz na to czas, daj sobie napędzić strachu thrillerom, horrorom oraz kryminałom.

Nasze dane adresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa